İletişim

shape
shape
shape

Bunun üzerine harekete geçilerek 400 bin işletmenin tek tek ziyaret edilerek bilgileriningüncellenmesine karar verildi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bakanlık olarak 81 il bazında sanayi işletmelerinin tespitine yönelik kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirterek, sanayi işletmelerinin hangi alanlarda faaliyet gösterdikleri, hangi ürünleri ürettikleri, makine parkları ve sorunları tespit edilerek, kayda geçirileceğini bildirdi. 

Ergün, "Bu yılın sonuna kadar arazi sayımını da tamamlıyoruz ve böylece kamunun elindeki verilerle, arazideki verileri birbiriyle örtüşür hale getirmiş olacağız" dedi.

ENVANTER ÇIKARILACAK

Hürriyet'in haberine göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Türkiye'de ilk defa yaptığı bu çalışmayla, sanayi sicil kayıtları yanında Gelir İdaresi Başkanlığı kayıtları ile Sosyal GüvenlikKurumu kayıtları da değerlendirilerek tüm imalat sanayinin tam bir envanterinin çıkarılması hedefleniyor. 

Kamunun elindeki veri farklılığı sağlıklı planlama ve strateji üretimine engel oluyor. Bakanlık bu projenin tamamlanması ile hem kamuya hem özel sektöre tüm sanayi ve diğer sektörlerle ilgilisağlıklı veriler sunma imkanına kavuşmuş olacak. Bu veriler teşvik politikaları başta olmak üzere her türlü planlama ve strateji oluşturma çalışmalarında kullanılacak. Böylece tüm sanayi işletmeleri, Türkiye haritası üzerinden izlenebilecek. Ergün bir grup gazeteciye şu bilgileri verdi:

BELLİ OLACAK

"Çalışmalarımız sırasında şunu gördük ki, Türkiye'de veriler birbiriyle uyuşmuyor, konuşmuyor. Yani bir kurumun sanayici dediğine biz sanayici demiyoruz, bizim sanayici dediğimize bir başka kurum sanayici demiyor. Eğer verileriniz birbiriyle konuşmuyorsa ve hatalıysa, kayıtlarınız doğru kaydedilmemişse o zaman doğru politika da geliştiremiyorsunuz. Düşünün büyük otomobil fabrikalarından bir tanesi, otomobil üretim tesisi olarak kodlanacağı yerde,otomobil satış merkezi olarak kodlanmış. Böylece bu işyeri otomobil pazarlamacısı olarak kayıtlarda yer alıyor. Yine ülkemizin en büyük telekomünikasyon firmalarından birinin, bilgi veiletişim sektöründe yer almadığını gördük. Bu firmamız aynı zamanda bilgi ve iletişim sektörünedair yatırım yaparken alt yapı da yaptığı için inşaat şirketleri arasında kaydedilmiş gözüküyor. Ozaman da inşaat sektörünün cirosu bir anda şişiyor."

Paylaş