İletişim

shape
shape
shape

Akaryakıt fiyatlarından dolayı araç sahiplerinin imdadına yetişen LPG sistemleri yalnızca benzinli araçlarda kullanılıyordu.Ancak Antalya’da yapılan çalışmalarda dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanan bir sistem geliştirildi.


 Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, “Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın %50 dizel, %50 CNG ilave edilmektedir. Ve bu sayede %25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız” diye belirterek, dizel araçların da artık bu sistemden faydalanabileceği belirtti.

 Fehmi Küçükler, “LPG’li araç %40 tasarruf ederken, CNG’li bir araç %70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Egzost emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor” dedi. Geliştirilen sistemin, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal olduğu belirtiliyor. Fehmi Küçükler, “Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa’da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri’de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte” dedi.

Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak…

Paylaş