İletişim

shape
shape
shape

Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) kararının ardından büyük şirketlerin adeta sırtını döndüğü İngiltere'ye Nissan'dan sevindirici haber geldi. Japon otomobil üreticisi Nissan,Qashqai serisinin yeni modelini ülkede üretmeye devam edeceğini açıkladı. Bu karar Brexit'ten sonra ülkeye yapılan ilk önemli yatırım özelliğini taşıyor.

İngiltere'nin en büyük otomobil üretim tesislerinin bulunduğu Sunderland'de yapılacak üretim için Nissan'ın İcra Başkanı Carlos Ghosn Eylül ayında umur verici ifadeler kullanmamıştı. Ancak Ghosn bugün yaptığı açıklamayla İngiltere hükümetinin yeni yatırımlar konusunda yardımcı olduklarını açıkladı. Nissan sözcüsü, "İngiliz hükümeti Sunderland merkezinin rekabete devam edebileceğinin garantisini verince böyle önemli bir kararı aldık dedi.

Nissan'dan yapılan açıklamaya göre Qashqai'nin üretim sürecinde bir sorun yaşanmazsa, X-Trail modelinin yeni nesli de İngiltere'de üretilecek.

MAY'DEN AÇIKLAMA

Nissan'ın verdiği kararın ardından Brexit referandumu sonrası ülkenin yeni Başbakanı olan Theresa May, "Bu karar hükümetin otomotiv sektörünün büyümesini devam ettirmek için sarfettiği kararlılığın sonucudur. İngiltere bu sektörü desteklemeye devam edecek bu nedenle büyüme de şimdi olacağı gibi gelecekte devam edecek" dedi.

Paylaş