İletişim

shape
shape
shape

Otomotivde adı ‘simetrik 4 çeker’ olarak da bilinenSubaru, yeni nesil Forester ile hiç olmadığı kadar iddialı şekilde pazara girdi. Önceki nesilleri station wagon otomobillere benzediği için eleştirilen Forester, artık tam bir SUV gibi görünüyor. Markanın akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemini kullanan araç, sportif tasarımı ve güçlü motoruyla da rakiplere gözdağı veriyor.

Kalite Avrupa’yı yakalamış

Japon otomobillerinde görmeye alıştığımız çekik farlar, uzun burun ve geniş tamponla etkileyici bir yüze sahip olan araç, dikey şekilde yerleştirilen hava girişleriyle kaslı bir görünüm vadediyor.

Arka tasarımda profile taşan far grubu, büyük spoyler ve geniş arka cam şık bir izlenim bırakıyor. Subaru, iç tasarımda da Uzakdoğulu olduğunu gizlemiyor. Fakat kokpitte kullanılan yumuşak malzemeler kalite hissini bir hayli artırmış.

Ses sistemi ve klima ünitesinin yerleştirildiği orta konsol dışında sert malzeme neredeyse kullanılmamış. Kalite olarak Avrupalı rakiplerini yakalayan iç mekanda Harman/Kardon imzalı ses sisteminin yüksek gücü oldukça etkileyici. Vites kolunun önüne yerleştirilen X-Mode arazi sürüş yardımcısı ve SI-Drive isimli akıllı sürüş sistemi, aracın kimliğini saniyeler içinde değiştirebiliyor.

Orta sertlikteki koltuklar uzun yolculuklarda bile yormazken ön ve arka bölümde sunulan yaşam alanı birçok rakibe ders verecek kadar ferah. 505 litrelik bagaj da hesaba katıldığında 5 kişi için yeterli alan sağlanmış diyebiliriz.

240 beygirlik turbo motor

Yeni Forester’da 2 litrelik iki farklı motor seçeneği sunuluyor. 150 beygirlik baz motor bile yeteri kadar güçlüyken deneme fırsatını bulduğumuz 240 beygirlik benzinli seçenek adeta rakip tanımıyor.

Segmentinde en güçlü modelin yaklaşık 190 beygir güç ürettiği düşünüldüğünde, Forester Turbo’nun farkı ortaya çıkıyor. 350 nmtork üreten turbo beslemeli ünite, CVT tipi Lineartronic şanzımanla sunuluyor. Kademesi olmayan şanzıman, Sport modunda 8 ileri bir otomatik gibi davranarak sürücünün performans hissini artırma çabasında.

Fiyatlar 96 bin liradan başlıyor

Subaru, Forester için çok zengin bir liste hazırlamış. 95 bin 883 liradan başlayan fiyatlarla sunulan araçta Elegance, Premium ve Adventure olarak 3 donanım yer alıyor. Bize konuk olan Turbo ise sadece Adventure ile satın alınabiliyor ve fiyatı da 120 bin 124 lirayı buluyor.
Zengin donanım ve güç düşünüldüğünde fiyat yüksek sayılmaz. Araçta deri döşemeden ısıtmalı ve elektrikli koltuğa, geri görüş kamerasından 18 inçlik jantlara, gündüz farlarından Sunroof ve Harman/Kardon ses sistemine kadar çok zengin bir liste sunuluyor.

Tren gibi hızlanıyor

Normal modda bir elektrikli tren gibi hızlanan araç, Sport’tayken vites değiştirme hissi sunmayı başarıyor. Şanzıman genel olarak sürüş konforunu yükseltiyor. 0’dan 100 km/s sürate sadece 7.5 saniyede ulaşabilen araç, saatte 221 kilometrelik son sürate bir çırpıda ulaşabiliyor. 4 tekerlekten çekiş sistemi arazide olduğu kadar otoyollarda da güven veriyor. Araç, hafif arazide zorlanmıyor.

Tüketim makul seviyede Güçlü motor, akla hemen yakıt tüketimini getiriyor. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim8.5 litre. Güç, 4 tekerlekten çekiş sistemi, ağırlık ve otomatik vites düşünüldüğünde tüketim makul seviyede. Üstelik sakin kullanımlarda bu değerin bile altına (7.7 litre) inmeyi başardık. Fakat performanslı kullanımda bu rakamı ikiyle çarpmak gerekiyor. Bizim genel değerlendirmemizde yol bilgisayarına yansıyan ortalama 9.4 litre oldu.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ

Paylaş