İletişim

shape
shape
shape

2009 yılında Fiat Fabrikaları arasında Gümüş Seviye’ye ulaşan ilk fabrika olan Tofaş, bu başarısını bir üst seviyeye taşıdı. Tofaş’ın Bursa’daki Fabrikası, 175 Fiat – Chrysler Grup fabrikası ve grubun 350 tedarikçisinin fabrikalarında uygulanan WCM – Dünya Klasında Üretim Programı kapsamında 13-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen denetim sonucunda“Altın Seviye”ye ulaşarak başarısını taçlandırdı. Endüstriyel alandaki standartları dünya klasına yükseltmek amacıyla 2006’da faaliyete geçirilen programın ilk yıllarında “En Hızlı İlerleyen Fabrika” ödülünü alan Tofaş, 2009’da ise Gümüş Seviye’ye ulaşan ilk Fiat fabrikası olmuştu. 

Programa başladığı 2006 yılından bu yana, üretim standartlarını sürekli yükseltmeye odaklanan Tofaş, WCM programıyla iş kazalarını %97, dış kalite göstergesini %68, üretkenliğini %35, makine arızalarını ise %75 oranında iyileştirdi. 

Gerçekleştirilen yeni denetimler sonucunda, Tofaş CEO’su Kamil Başaran, konuyla ilgili şunları söyledi: “Fabrikamızda 2006 yılından bu yana iş güvenliği, kalite, maliyet, teslimat ve çevre konularında çok önemli sürekli iyileştirme çalışmaları yapıldı. Bu bir gelişim yolculuğu ve bu yolda sadece fabrikamızın standartları değil çalışanlarımız da gelişti. Özellikle üretim hatlarımızda çalışan binlerce arkadaşımızın yetkinlikleri çok yüksek seviyelere ulaştı; her bir arkadaşımız, kendi işini o alanın yöneticisi gibi ele alabilecek yetkinlikte; işini geliştirmek için öneriler üretip bunların hayata geçmesinde aktif rol oynuyor. Bu durum, bizim bugün ve geleceğimiz için son derece değerli. Dünyadaki sürekli değişim ile yoğun rekabet ortamında kendimizi sürekli yenilememiz ve geliştirmemiz gerekiyor. WCM çalışmalarını da bu hedefe hizmet edecek şekilde hiç durmadan devam ettireceğiz.” AR-GE’ye yaptığımız yeni yatırımlar, nitelikli çalışanlarımız ve üretim kabiliyetimizle ülke ekonomisine katkı sağlamaya ve sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu. 

“Altın Fabrika” seviyesine yükselen Tofaş, WCC (Dünya Klasında Şirket) programı kapsamında 2009 yılından bu yana WCM metodolojisinin tedarikçilerinde de uygulanmasına önderlik ediyor. Bugün itibariyle yıllık yerli satın alma cirosunun %55’ini kapsayan toplam 30 tedarikçisinde firmanın rekabetçiliğini dünya standartlarına çekmek için ortak çalışmalar sürdürülüyor.

Paylaş