İletişim

shape
shape
shape

EXP 9 F; Mulsanne ve yüksek performanslı Continental GT, GTC ve Flying Spur’un yanında üçüncü bir Bentley model serisinin müjdecisi. Bugün, Şanghay’dan Beverly Hills’e toplam 160 yetkili satıcıdan oluşan satış ağı ile lüks bir dünya markası olan Bentley, her kıtada giderek artan bir müşteri tabanına sahip. Çarpıcı tasarımı, geniş ve çok yönlü kabini, hâkim sürüş pozisyonunu; güç, performans, ileri teknoloji ve el yapımı lüks ile birleştiren dört tekerlekten çekişli Bentley SUV, hem yolda hem de arazide kullanım için yaratıldı.

CESUR, DİNAMİK, SPOR TASARIM

Yeni Bentley SUV, tasarım ekibinin daha ilerici bir tasarım yaklaşımını benimsemesine imkân verdi. Bir taraftan lüks ve güçle ilgili nitelikleri korurken, diğer yandan net, kaslı yüzeyleri, imza niteliğindeki karakter hatlarıyla kombine ettiler. Böylece cesur bir tasarıma sahip, dinamik ifadeli bir Bentley yarattılar.

Bentley’in klasikleşmiş özellikleri olan matris ızgara, yuvarlak farlar, sağlam güç hattı ve yan yüzeyde bulunan kavis gibi kilit, EXP 9 F için yeniden yorumlandı. ‘Tek parça olarak ifade edilen’ tasarım dili ve yenilikçi detaylandırma, bu son derece lüks SUV’un sağlam kişiliğini vurguluyor. 

Tasarımcılar, EXP 9 F’nin hem daha işlevsel yapısından hem de ünlü Blower Bentley’lerin ‘gözle görülen tekniğinden’ ilham aldılar. Örneğin gündüz farlarının lamba yuvaları aynı zamanda çift turbo W12 motor için şarj soğutucusu hava girişi görevini görüyor. 

Tasarım, heykelimsi karoseri tamamlayan, etkileyici 23 inç alaşım jantlarla devam ediyor. Çoklu kollar, türbin fanı kanatlarının biçimini anımsatırken, merkezî olarak yerleştirilmiş bijon hem 1920’lerin ortadan kilitli göbekli jantlara sahip Bentley Le Mans yarış otomobillerine, hem de günümüzün Speed 8’lerinin ileri teknoloji ürünü yarış alaşım jantlarında bulunan tek somuna görsel bir referans teşkil ediyor.   

Arkada, bagaj kapağının baskın çizgileri, belirgin ölçüde sportif bir profil adına kullanışlılıkla ilgili alt anlamlardan kaçınırken, son derece geniş, iki parçalı bagaj kapağı uzun seyahatlerde yüksek düzeyde çok yönlülük sunuyor. EXP 9 F’nin cesur tasarım dili ‘yivli’ iç yüzeylere sahip çift egzoz borusu ile tamamlanmakta olup, egzoz borularının elips biçimleri arka far grubunun formlarını çağrıştırıyor. Arka far tasarımında, savaş jeti motorlarının ayrıntıları ve biçimlerinden esinlenilmiş olup, içeriden parlayıp, ışıklarını dışarı yayacak şekilde ve benzersiz biçimde tasarlandı.

İÇ MEKÂN – LÜKSÜN PRATİKLİKLE BİRLEŞİMİ

Ahşap, deri gibi geleneksel el yapımı malzemeler ve alüminyum, bronz ve bakır-çinko-kalay karışımı gibi parlak metaller İngiliz lüksü hissini yaratmak için kullanılıyor. Ancak kullanılış biçimleri yeni ve çağdaş bir iç mekân ortamı meydana getiriyor. Yumuşak dokunuşlu deri, yüksek düzeyde dayanıklı yüzeylerle kontrast oluşturuyor. Konsept otomobilin koltuk sırtları, tavan üst kenarları ve yükleme alanında eyer derisi kullanarak denemeler yapıldı, analog çerçeveler ve kadranlar ise TFT ‘sanal’ gösterge düzeni ile eşleştirildi. Lüks ipek yünlü paspaslar dahi çift taraflı – sürücüler ve yolcular doğa içine bir seyahat planlıyorsa bir tarafı, dayanıklı fitilli eyer derisiyle tamamlanmış. 

Dik uzanan ön panel tasarımı, ayarlanabilen ekranla birlikte göstergelerin yanında geniş, tek parça ahşap kaplamayla öne çıkıyor. Geleneksel Bentley ‘boğa gözü’ havalandırma ızgaraları, daha çağdaş ve işlevsel bir görünüm için ‘yivli’ bakır-çinko-kalay karışımı bir iç yüzeye sahip. 
Panoramik cam panelli akıcı tavan tasarımı, ralli otomobillerinin takla kafeslerinden ilham almış olup hem sağlamlığı hem de hafifliği ifade ediyor.

Arka koltukta seyahat eden yolcular, katlanır klavye ile tamamlanan geniş diz mesafesini içeren iş modu, iPad ya da tablet aracılığıyla gerçekleşen dört dörtlük internet bağlantısı veya elektrikli ayak dayama, içecek masası ve film seyredebilecekleri bir bilgi-eğlence ekranını kapsayan daha yatık bir pozisyon arasında seçim yapabilmektedirler. Arka koltuklar kullanılmadığında elektrikli olarak ileri kaydırılarak, spor ekipmanı veya bagajlar için daha geniş alan yaratılması sağlanıyor.  

EXP 9 F oturma düzeni 4+1 olup, arka kol dayama kaldırıldığında şampanya ve kadehler için bir soğutma bölmesi ortaya çıkıyor. Koltukların yumuşak dokunuşlu, baklava desenli  omuz hattı, İngiliz spor ceketlerinin geleneksel görüntüsünü akla getiriyor. 

Arkada, iki parçalı bagaj kapağının alt kısmı, seyir sehpası veya piknik masası olarak kullanılabiliyor. Özel yapım piknik sepetleri, kullanılmadığı zaman yükleme alanının bir yanında düzgün bir şekilde saklanıyor, kolay erişim için raylar üzerine yerleştiriliyor. Bagaj kapağı üzerinden uzanan güneşlik arkada oturanları koruyor. Yağmur bulutları geldiğinde, koruma amaçlı olarak arka bagaj bölümünün her yanına iki şemsiye yerleştirildi. 

HÂKİM SÜRÜŞ POZİSYONU VE KUMANDA MİMARİSİ

Bentley EXP 9 F konsept aracı ileri düzeyde bilgi ve eğlence seçeneklerini sunuyor. Tasarım ve elektrik mühendisliği ekipleri, çok kalabalık veya kafa karıştıran yolcu ortamları yaratmaktan kaçınmaya bakmış ve her kullanıcıya sadece ihtiyaç duyduğu anda bilgi sunulmasını sağlamış. EXP 9 F, 3 boyutlu navigasyon gibi kilit önem taşıyan sürücü bilgilerini doğrudan sürücünün görüş alanında yer alan merkezî TFT paneline yerleştiriyor. Kabin sıcaklığı, hava menfezleri ve eğlence gibi sürücü ve ön yolcu arasında paylaşılan kumandalar orta dokunmatik ekranda ve konsolda sunuluyor.  TFT ekranı, tam geniş metal trimi kullanarak orta konsolun cam yüzeyine tam bütünleşik bir uzantı sağlıyor. Üç farklı sürüş modu – Konfor, Spor ve Arazi – yol durumu ve yolculuğun isteğine göre seçilebiliyor.

BENTLEY GÜCÜ VE PERFORMANSI

SUV’de 6-litrelik çift-turbo W12 motora ve 8-ileri şanzımana yer verilmiş olsa da, 4-litrelik çift-turbo V8′ ya da hibrid motor lüks SUV’un performans gereksinimlerini karşılayabilir.

W12  6.0 litrelik motor 610 HP güç çıkışı ve 800 Nm tork değerinin yanında, tümü SUV sektöründe yeni referans noktaları belirleyen maksimum hız ve 0-100 km/s hızlanma gibi çok önemli performans göstergelerini SUV segmentinde ortaya koyabilir.

EXP 9 F; Bentley’den Süper Lüks SUV FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Paylaş