İletişim

shape
shape
shape

2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Automobili Lamborghini tüm tarihinin en tavizsiz üstü açık süper spor otomobilini tanıttı.
Lamborghini Aventador J, pilotuna ve yardımcı pilotuna, kelimelerle ifade edilemeyen bir güç ve dinamizm deneyimi sunuyor. 700 HP güç çıkışlı, iki kişilik bu otomobil, birinci sınıf teknolojinin vitrini olup, yenilikçi çözümlerle yepyeni malzemeleri birleştirerek, Automobili Lamborghini’nin karbon fiber teknolojisindeki uzmanlığını ortaya koyuyor.


Lamborghini Aventador J üstü tamamen açık bir otomobil – aracın dış tasarımı ile iç mekânı birbiriyle kaynaşmış durumda. Sant’Agata Bolognese’deki tasarımcılar ve mühendisler tavandan tamamen vazgeçmekle kalmadılar, ön camdan da vazgeçtiler. Bu da, Aventador J sürücülerinin 300 km/s üzerindeki yüksek hızlarda sürüş için doğru ekipmana sahip olması gerektiği anlamına geliyor.

Bu tür limitlerde sürüş oldukça özel ve ayrıcalıklı bir deneyim – Lamborghini Aventador J caddede kullanım için tam anlamıyla elverişli. Kesinlikle türünün tek örneği: Eşsiz bir sanat eseri.

“Lamborghini Aventador J ile markamızın DNA’sını şimdiye kadarki en kusursuz hâline getirdik.  Bu otomobil ancak bir Lamborghini’nin olabileceği kadar olağanüstü ve kendinden taviz vermeyen niteliklere sahip” diyen Automobili Lamborghini Başkanı ve CEO’su Stephan Winkelmann şöyle devam etti: “Yeni Lamborghini Aventador J, Lamborghini’nin tarihindeki en radikal üstü açık süper spor otomobil. Modelin adı geleneğimizden gelmekte olup, gelenek dışı tasarımı teknolojik yeniliklerle birleştiriyor. Aventador J, Lamborghini’nin kurallara rağmen her zaman, gelecekte dahi, insanları hayal kurmaya sevk edeceğinin kanıtıdır.”

Aventador: Son derece açık ve büyük bir güce sahip

Lamborghini Aventador J, pozitif anlamda çarpıcı, tek bir amaca sahip, açık bir süper spor otomobil. Lamborghini, Aventador’un muhteşem performansını, bir otomobilde hayal edilebilecek en yoğun güç deneyimi ve dinamiklerle birleştiriyor.

Aventador J’nin teknik temeli, Lamborghini’nin yeni on iki silindirli modeli olan Aventador LP 700-4’e dayanıyor. 2011 yılında sunulan Aventador hem müşterilerin hem de basının beğenisini kazanmıştı. Lamborghini Aventador LP 700-4’ün yapısı, sistematik hafif tasarımı ideal sağlamlık ve güvenlikle birleştiren karbon fiber takviyeli polimerlerden yapılan, yenilikçi monokok gövdeye dayanıyor. 6.5 litre, yeni on iki silindirli ve 700 HP gücündeki motoru, en iyi düzeydeki yüksek devirlerin verdiği heyecanı muazzam çekiş gücüyle birleştiriyor. Süper hızlı ISR şanzımanı, sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ve itici kollu süspansiyonu bu etkili gücü en üst düzeyde yol tutuş hassasiyetiyle bir araya getiriyor. 

Sistematik hafif tasarım – önemli orandaki ağırlık azaltımı

Doğal olarak Aventador J, bu eşsiz teknoloji paketinden en üst düzeyde yararlanıyor. Bununla birlikte  Aventador J’de  Aventador coupé’nin önemli oranda farklı bir yorumu yapıldı. Bu açık versiyonda monokok gövde, koltuk arkalarındaki iki güvenlik barını içeren, büyük ölçüde yeni bir tasarıma sahip.  Tavanın, geniş ön camın, klima sisteminin ve navigasyon sisteminin mevcut olmaması, açıkça otomobilin ağırlığını daha da düşürüyor. 1575 kilogramlık boş ağırlığı ile seri üretilen Aventador LP 700-4  – karbon fiber yapısı sayesinde – kendi performans sınıfında zaten son derece hafif.

Karbon-deri (Carbonskin), yepyeni bir karbon fiber malzeme

Automobili Lamborghini’nin karbon fiber takviyeli polimerler alanındaki eşsiz uzmanlığı sadece yüksek teknolojili monokok yapıda değil, aynı zamanda başka yenilikçi çözümlerin arayışında da kendini gösteriyor.  Geleneksel koltukların aksine Aventador J‘nin koltukları esnek karbon fiber kumaşları içeren Dövme Kompozitten yapıldı ki bu, yenilikçi Lamborghini patentinin bir sonucu.

Lamborghini’deki uzmanlar Aventador J için karbon fiber malzemenin daha da şaşırtıcı bir versiyonunu geliştirdiler. “Carbonskin (Karbon-deri)” denilen bu karbon fiber kumaş, fiber yapısını stabilize eden ve malzemenin yumuşak kalmasını sağlayan çok özel bir epoksi reçineye batırılmış dokuma karbon fiberlerden yapıldı. Yüksek teknoloji ürünü kumaş gibi karbon fiber paspaslar da her şekle kusursuz şekilde uyuyor. Aventador J’de kokpitin tamamı ve koltukların bazı kısımları bu malzemeyle kaplandı ve siyah mat karbon fiberle parlatıldı. 

Periskop benzeri arka cam

Dış şasinin her bir parçası Aventador J için yeniden tasarlanmakla birlikte, Lamborghini ruhunu en konsantre biçiminde gösteriyor. Otomobilin boyutları olağanüstü: Toplam uzunluğu 4890 mm ve toplam genişliği (aynalar hariç) 2030 mm iken, yüksekliği ise 1110 mm. 

En yüksek noktalar, periskop gibi bir kola iliştirilen dikiz aynası ile koltukların arkasındaki iki güvenlik barı ile vurgulanıyor. Klasik ön camın yerine iki küçük rüzgâr saptırıcısı yer alıyor. 

Kanatçıklı ön deflektör

Aventador J’nin ön kısmı Aventador’dan biraz daha dar. Ön kısma, merkezî sabitleme kenetleri ve dış kenarlarda karbon fiber hava girişleri hâkim. Yandan bakıldığında Aventador J’nin ön kısmı Formula 1 yarış otomobiline benziyor. 

CFRP fanlı, krom etkili kırmızı renkli jantlar

Karbon fiber parçaların siyah rengi otomobilin tamamında açıkça görülüyor – önemli ölçüde daha geniş yan elemanlar ile görkemli arka difüzör, gövdenin zengin kırmızı rengiyle mükemmel bir kontrast oluşturuyor. Kırmızı renk, bu Aventador için özel olarak geliştirildi. Önde 20 inç, arkada ise 21 inç ebatlarındaki jantlar özel olarak bu otomobil için geliştirildi. Beş kollu alüminyum jantlar, merkezî kilit sistemine ve ideal fren havalandırması için küçük bir fan gibi görev yapan ilave karbon fiber ek parçaya sahip.   

Elbette Aventador J’nin de kapıları yukarı doğru açılıyor.  Aventador’da olduğundan önemli ölçüde daha ince ve ufak, sabit bir yan camla birlikte monte edildi.  Arka tekerleklerin çevresindeki kaslı çamurluklar boğanın gücünü sakladığı yeri anında belli ediyor.

Tamamen aerodinamik unsurlar ve havalandırma için tasarlanan arka kısım

Geniş boyutları nedeniyle bakışlar, arka kısma çekiliyor. Prensipte sadece üç ögeden meydana geliyor: Karbon fiber arka difüzör, dört büyük egzoz çıkışı ve Y biçiminde tipik Lamborghini far imzasını içeren arka farlar. Arka kısım, iki kol tarafından karosere monte edilen bir sabit spoyler ile taçlanıyor. Spoyler, birbirine difüzör ile bağlanan iki sütun tarafından destekleniyor ki bu, açıkça yarışlardan ilham alınmış bir özellik olarak öne çıkıyor.

Özel tamponlar

Aventador LP 700-4 ile karşılaştırıldığında ayrıcalıklı Aventador J, özel ön ve arka tamponlara sahip. Her iki tampon da rüzgâr saptırıcı şeklinde görev yapan karbon fiber takviyelerle desteklendi. Amaçları hem ön hem de arkada aracın yol tutuşunu önemli ölçüde artırmak.


Dışarısı içeriye geliyor

Aventador J’nin dışı ve iç mekânı birbiriyle kesintisiz bir akış içerisinde. Dış kısım iç mekândan ‘akıp’ geçiyor (Ön kaputtan kırmızı ince bir şerit çıkıyor ve iki rüzgâr saptırıcısının arasından geçip, ön panelin üzerinden devam ederek konsola, oradan da orta tünele iniyor ve koltuk arkalarının arasından yeniden yukarı yükseliyor) ve buradan da motor kaputuna yöneliyor.

İç mekân minimalist ve tek amaçlı

Otomobilin önü ile arkasını bağlayan bu renk şeridi, sürücü ve yolcu alanı arasında görsel bir ayrım yaratıyor ve sadece marş düğmesi, far ve şanzıman düğmelerini içine alan küçük bir kontrol paneli tarafından kesiliyor. Aventador J ne navigasyonla, ne ses-müzik sistemiyle ne de bağlantılı ekran ya da klima kumandalarıyla donatıldı. Zira bunlar olsaydı, aracın bir ve tek varoluş amacından, yani olağanüstü sürüş deneyimi sunma özelliğinden dikkatleri başka tarafa çekerdi. Elbette direksiyonun arkasında iki adet programlanabilir TFT gösterge ekranı muhafaza edildi.

Motor kaputu da iç görünümü dışarıya yansıtıyor. Daha net olmak adına bu kaputtan çok bir çerçeveye benziyor. Bu kısım yeni bir geometriye sahip (X biçimi) ve karbon fiberden yapıldı. İki geniş ağız, 6.5 litre hacmindeki görkemli V12 motorun her iki silindir kümesini de açıkça ortaya çıkartıyor.

 

Paylaş