İletişim

shape
shape
shape

Audi’nin alıştığımız şıklığı ile yeni nesil teknolojileri harmanlayan yeni A3, Mercedes Benz A serisi, BMW 1 serisi ve Volvo V40 ile rekabet edecek. 5 kapılı hatchback kardeşine ilerleyen günlerde kavuşacak olan A3, 1.6 litrelik dizel versiyonunda otomatik şanzıman seçeneği sunarak A serisinin ve 1 serisinin bir adım önüne geçmeye çalışacak. Audi A3’ün bir diğer kozu ise 2013 sonlarına doğru gelecek olan sedan versiyon olacak. Sedan cenneti Türkiye’de A3 sedan çok şeyi değiştirebilir!

Audi’nin, tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de büyük ilgi gören modeli A3’ün yeni nesli, Göcek’te düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı. A3 model ailesinin, Türkiye’de ilk satışa çıkacak versiyonu 3 kapılı A3 Coupe ve takip edecek yeni versiyonların, Audi’nin 2013’teki en büyük kozu olacağını söyleyen Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3’ün segmentinde büyük ilgi görmesini beklediğini belirtti.

A3 model ailesinin, Türkiye’de en çok satılan Audi model yelpazesi olduğunu söyleyen Gino Bottaro,”Yeni nesil A3’ün de hem meraklılarının hem de bu araca ilk kez sahip olacakların beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Yeni A3, lüks sınıfı otomobillerin özelliklerini kompakt sınıfa taşıyor” diye konuştu.  İlk kez Cenevre Fuarı’nda tanıtılan A3’ün üç kapılı versiyonu A3 Coupe’nin önümüzdeki günlerde Audi Yetkili Satıcıları’nda satışa sunulacağı söyleyen Bottaro, Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 5 kapılı versiyonu A3 Sportback’in de 2013’ün ilk yarısında Türkiye’ye getirileceğini dile getirdi.

A3’ün ilk etapta 1,4 TFSI ve 1,6 TDI motor seçenekleri ile satışa sunulacağını söyleyen Bottaro, “A3 ailesinin satışa sunduğumuz ilk üyesi A3 Coupe olacak. Bunu ailenin sportif üyesi S3 ve daha sonra 5 kapılı model A3 Sportback izleyecek. Son olarak gelecek yılın sonlarına doğru A3 Sedan’ın da katılması ile A3 ailesi 2013’te en büyük kozumuz olacak. 2013 yılında A3 ailesi modellerinden 5000 adet civarında satışı yapmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

Gino Bottaro, A3 1.4 TFSI Attraction S tronic’in 28.294 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını da söyledi.

Audi Ultra teknolojisi ile 80 kilo hafifledi

“Audi Ultra” hafif yapı teknolojsi, A3’ün ağırlığını düşük tutarak, yüksek verimliliğin ve belirgin ölçüde sportif kişiliğin temelini atıyor. “Ancak çok hafif bir otomobil gerçek anlamda sportif ve verimli olabilir” fikrinden hareket eden Audi, A3’ün baz versiyonunun (1.4 TFSI) ağırlığını 1175 kg seviyesinde tutmayı başarıyor.

Yeni Audi A3’ün yolcu bölümünde kullanılan sertleştirilmiş yüksek teknoloji ürünü çelikler, ağırlığı 18 kg azaltıyor. Bununla birlikte alüminyumdan yapılan motor kapağı ve çamurluklarda 9 kg’ın üzerinde ağırlık tasarrufu gerçekleştiriyor. Ön süspansiyonlardan klima kontrol sisteminin üfleme motoruna kadar şasi ve iç mekândaki birçok parça da genel ağırlık azaltımına katkıda bulunuyor. Bu değerle rakipleri arasında öne çıkan A3’ün, önceki modelle karşılaştırıldığında, spesifik motora bağlı olarak boş ağırlığı 80 kg daha hafifliyor.

Yakıt tüketimi ortalama yüzde 12 azaldı

Önceki jenerasyonla karşılaştırıldığında yeni A3’ün yakıt ekonomisi ortalama yüzde 12 oranında iyileştirilmiş. Audi, 100 km’de sadece 3,8 litre dizel yakıt tüketen ve km’de 99 gram CO2 salınımı değerine sahip, üst düzeyde verimli 1,6-litre TDI versiyonu da pazara sunacak. Yeni A3’ün öne çıkan  bir başka versiyonu da belirli bir yükle çalışırken dört silindirin ikisini devreden çıkartan, “cylinder-on-demand”teknolojili 1,4 TFSI 140hp’lik seçeneği olacak.

Yeni A3’ün sofistike şasisi, sürüş keyfini yüksek düzeyde konfor ve etkileyici denge ile birleştiriyor; hassas tepkili direksiyon sistemi, verimli ve etkili bir elektro-mekanik çalışma sergiliyor. ESC denge kontrol sistemi, elektronik diferansiyeli bünyesinde barındırıyor ki bu da virajlarda performanslı kullanımda, aracın viraj alma sınırlarında yol tutuş ile araç kontrolünü daha da akıcı ve güvenli hâle getiriyor.

Dinamik tasarım, sportif duruş

Sportif bir duruşa sahip yeni Audi A3, 4,24 metre uzunluğa, 1,78 metre genişliğe ve 1,42 metre yüksekliğe sahip, dingil mesafesi ise 2,60 metreye çıkarılmış.

Yeni nesil tüm diğer Audi modellerinde olduğu gibi geniş, altıgen tek çerçeveli ızgara ön kısma hâkim. Yeni A3’te isteğe bağlı olarak farlar, LED gündüz farlarıyla birlikte Xenon plus teknolojisiyle sunuluyor.

Sportif dış tasarım iç mekânda da devam ediyor. İç bükey bir kavis, gösterge paneli boyunca uzanıyor. Yeni tasarımlı jet türbini şeklindeki hava kanalları, klima kontrol sistemi için hazırlanan zarif sürücü arayüzü paneli ve özel şekilde gibi biçimlendirilmiş trimler, sıra dışı kusursuzluk ile premium segmentin kalitesini A3’e taşıyor.

Audi Connect ile internete bağlanıyor

Yeni Audi A3, segmentinde ilk defa sunulan mobil bilgi-eğlence ve sürücü destek sistemleri alanlarında isteğe bağlı alınabilen çözümler sunuyor. Marka’nın, Audi connect altında sağladığı kişiselleştirilebilen çevrim içi hizmetleri, sürücüleri internet’e bağlıyor ve hızlı bir şekilde ve kolay anlaşılır bir formatta sürücüye önemli bilgileri temin ediyor.

MMI plus, yeni hizmetlerden yararlanılması amacıyla kapsamlı bir dizi opsiyonel bilgi-eğlence bileşeni sunuyor. İleri teknoloji içeren bu sistem, elektrikli olarak açılan düz, yedi inç monitörü ve MMI touch’ı, basmalı çevirmeli düğme kumandasına entegre eden yeni kullanıcı kumanda kontrolüyle oldukça etkileyici. Audi Phone Box, cep telefonlarını araca rahat ve kullanışlı bir şekilde bağlarken, Bang & Olufsen ses sistemi ise katıksız bir hi-fi keyfi sunuyor.

NCAP’ten güvenlikte 5 yıldız

Kullanışlılık ve üstün sürüş deneyimi adına yni A3’te, doğrudan premium segmentten gelen güvenlik destek sistemleri sunuluyor. Bu sistemler, uyarlanabilir hız sabitleyiciden Audi Side Assist sistemine ve Audi aktif şerit desteğinden Audi pre sense basic sistemine kadar çeşitlilik sergiliyor.

Araç dayanıklılıklarını Avrupa koşullarını temel alarak test eden bağımsız derecelendirme kuruluşu EuroNCAP’in açıkladığı sonuçlara göre Audi A3, ön ve yan çarpışmalarda yetişkin yolcu koruması, çocuk güvenliği ve yaya korumasında 5 yıldız ile ödüllendirildi. EuroNCAP’ın yaptığı testler neticesinde Audi A3’ün ön koltukların yanı sıra arka koltuklarda da bulunan emniyet kemeri ikaz sistemi ve gündüz de yanan otomatik farlar takdir kazandı.

Bir Bakışta Yeni Audi A3

Tasarım ve gövde

–    Kolayca fark edilen A3 genleri, atletik çizgiler ve uzun dingil mesafesi ile sportif bir tasarım; gövde uzunluğu 4,24 metre

–    Akıllı çoklu malzemeli yapı; büyük ölçüde yüksek teknoloji ürünü çelik içeren yolcu bölümü; alüminyumdan üretilen motor kapağı ve çamurluklar

–    Motora bağlı olarak 80 kg kadar azaltılan ağırlık; Audi A3 1.4 TFSI’ın boş ağırlığı sadece 1175 kg

–    İsteğe bağlı alınabilen Xenon plus farlar ve LED arka lambalar

İç mekân

–    Ferah iç mekân; 365 litreden 1100 litreye (arka koltuk sırası katlandığında) uzanan bagaj kapasitesi

–    Zarif tasarım ve örnek ergonomik unsurlar; yeni koltuklar ve direksiyonlar – üç boyutlu görünümlü dekor unsurları ve jet tasarımlı yuvarlak hava girişleri

Aktarma organları

–    Pazara girişte: bir TDI ve bir TFSI motor; tüm motorlarda yüksek düzeyde geliştirilmiş verimlilik teknolojileri mevcut.

–    1.6 TDI, 100 km’de sadece 3,8 litre kombine yakıt tüketimi değerine sahip. [Km’de 99 gram CO2]

Şasi

–    16 – 18 inç arası alaşım jantlar;

–    Alüminyum ön süspansiyon bileşenleri; elektromekanik servo direksiyon

–    İsteğe bağlı alınabilen Audi Drive Select araç dinamikleri sistemi ve uyarlanabilir amortisörler

Donanım

–    Konforlu ve sportif ekstra aksesuarları da kapsayan geniş standart donanım yelpazesi

–    Audi uyarlanabilir hız sabitleyici sistem, daha geliştirilmiş park desteği ve Audi pre-sense  sistemini içeren, isteğe bağlı alınabilen sürücü destek sistemleri

–    Geniş kapsamlı bilgi-eğlence bileşenleri; Bang & Olufsen ses sistemi, araç telefonlu Audi connect

–    Dokunmatik MMI (MMI touch) ve düz, yüksek çözünürlüklü yedi inç monitörü içeren MMI navigasyon plus


Paylaş